config

fotowoltaika 803x154 banner

Masz pytanie... zapraszam – wypełnij formularz

  Fotowoltaika

Dobór i optymalizacja instalacji Fotowoltaicznej (PV)

I. Jakie są korzyści - powody które przemawiają za montażem instalacji PV?panel 12

Decyzja o zmianie z Abonenta (osoby tylko kupującej „prąd”) na Prosumenta (osoby produkującej prąd na własne potrzeby oraz przekazującej niewykorzystane nadwyżki do depozytu operatora sieci energetycznej) dla każdego z nas podyktowana jest różnymi powodami i argumentami. Dla jednych jest to przede wszystkim wymiar ekonomiczny, a dla innych równie ważne są względy ekologiczne i wygoda.

Trzeba podkreślić, że instalacja PV jest przede wszystkim bezobsługowa – tzn. że po założeniu instalacji PV nie musimy nic robić aby mieć prąd np. do ogrzania domu (pompa ciepła), bo prąd potrzebny dla urządzeń elektrycznych zapewni nam nasza fabryka – instalacja PV. Paliwo Do tej instalacji zapewni Słońce.

Pragnę podkreślić, że firma którą reprezentuje profesjonalnie montuje nam instalację, na najlepszych komponentach oraz ma rozbudowane zabezpieczenie gwarancyjne na jej użytkowanie. O nic nie musimy się martwić.

Pojawia się pytanie:

Co zyskujemy – co przemawia za montażem instalacji fotowoltaicznej?

Ile możemy zyskać montując instalację PV?

Zysk to oszczędności – to konkretne pieniądze. A zatem instalacja fotowoltaiczna jest dla osób, firm, rolników którzy:

zrobią / zrobiły sobie samemu przeliczenie:

  • Ile zapłaciłem za prąd w ostatnich 5 latach? .....
  • Ile zapłacę w następnych 5 – 25 latach? .....

Na tej podstawie można obliczyć:

  • ile zaoszczędziłbym gdybym posiadał instalację PV od 5 lat? ..... lub
  • jeśli dziś założę instalację PV ile zaoszczędzę za następne 5 lat? ..... a ile za 25? ..... lat.

Jakie są to kwoty? Aby wyliczyć i odpowiedzieć podam przykład. Średnie gospodarstwo domowe płaci średnio za prąd około 250,- PLN/M-C. Rocznie jest to wydatek rzędu 3000,- PLN. Dla wyliczenia rzeczywistych wartości załóżmy, że wzrost cen energii rocznie wynosi tylko 3%.

Odpowiedź:

  • Gdybyśmy posiadali instalację PV od 5 lat to zaoszczędzilibyśmy 13.596,60 PLN + kwota .....
    Ilość m-cy roku bieżącego:

Dziś płacimy 3000,- PLN/ ROK w ciągu ostatnich 5 lat zapłaciliśmy (zakładając, że prąd w każdym poprzednim roku był tańszy o 3%, a nasze zużycie energii było cały czas na tym samym poziomie co dziś) około 13.596,60 PLN + kwota ..... ilość m-cy roku bieżącego.

  • Jeśli dziś uruchamiamy własną elektrownię i stajemy się Prosumentem (producentem energii PV i jednocześnie konsumentem wyprodukowanej przez siebie energii) zaoszczędzimy po 5 latach = 16403,40 PLN + kwota ..... Za ilość m-cy roku bieżącego:

Po 25 latach zaoszczędzimy = 109.377,79 PLN

Korzyści z tytułu zamontowania instalacji PV jest wiele, ale gdyby ograniczyć się do dziesięciu najistotniejszych, są to:

  1. Obniżka rachunku za prąd nawet o 90%. Pojawia się możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych środków na inne cele np. na inwestycje.
  2. Spokój – podwyżki za prąd nas nie dotyczą. Nie będziemy się stresowali.
  3. Otrzymujemy dofinansowanie z Programu Państwowego Mój Prąd w kwocie 5000,- PLN lub Czyste Powietrze w kwocie max. 37.000,- PLN .
  4. Obniżymy podatek płacony jako osoba fizyczna, firma, czy gospodarstwo rolne – w zależności od wysokości płaconego podatku oraz możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej do kwoty 53.000,- PLN.
  5. Instalacja PV zaczyna zarabiać już po 5, 6, 7… latach.
  6. Po 25 latach zaoszczędzimy bardzo dużą kwotę.
  7. Oszczędzamy czas – to np. bezobsługowe ogrzewanie w domu – więcej czasu dla siebie i Rodziny.
  8. Nie będziemy płacić za gaz – nie będziemy płacić za zużycie energii – wymieniając, czy instalując urządzenia na prąd, zamiast zasilanych na gaz.
  9. Możemy dodatkowo pomyśleć np. o ogrzewaniu podłogowym, pompie ciepła, stacji do ładowania samochodów elektrycznych, płycie indukcyjnej lub o innych sprzętach potrzebnych w domu lub ogrodzie.
  10. DBAMY o ochronę środowiska – czyste powietrze, instalacja PV nie produkuje szkodliwych substancji które trzeba np. utylizować, a paliwo potrzebne dla niej jest od wieków dla nas niezbędne i ekologiczne.

II. Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać? Co jest ważne, gdy decydujemy się na montaż?panel sloneczny zielony

Wybór instalacji fotowoltaicznej to złożone zagadnienie. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę wiele czynników występujących zarówno dziś, jak i tych, które mogą pojawić się jutro. Musimy zastanowić się nad naszą przyszłością i odpowiedzieć sobie na wiele pytań, np. czy może będziemy chcieli jeździć samochodem elektrycznym?

Dlatego chcąc jak najlepiej dobrać instalację PV do naszych dzisiejszych, jak i przyszłych potrzeb, warto umówić się na spotkanie i zasięgnąć porady u osoby, która ma wiedzę merytoryczną i doświadczenie w profesjonalnym doborze instalacji fotowoltaicznej.

Pojawia się pytanie:

Co trzeba wziąć pod uwagę?

1. MOC. Jaką moc instalacji jest nam potrzebna? Ile KWp potrzebujemy?

Dobry i profesjonalny doradca firmy fotowoltaicznej zapyta nie tylko o ostatnią fakturę, która obrazuje stan zużycia energii, ale również o przyszłość, czyli: czy chcemy w przyszłości nabyć jakieś urządzenia, które zwiększy nasze zapotrzebowanie na prąd. Zwiększenie zużycia prądu w przyszłości to nie tylko np. zakup samochodu elektrycznego. Może to być równie dobrze chęć prowadzenia działalności gospodarczej lub praca w domu; może to być zamiar zmiany czy modyfikacji instalacji do ogrzewania domu (jeśli nie będziemy płacić za prąd, to może warto by również nie płacić za gaz lub jeśli nie płacimy za prąd, to może zatrudnić słońce do zasilania pompy ciepła).

Te i wiele innych powodów mają wpływ na określenie, czy np. optymalnym rozwiązaniem dla nas byłoby, aby nasza instalacja miała moc do zaspokojenia tylko naszych dzisiejszych potrzeb, czy również tego, co zamierzamy zrealizować w przyszłości. Jeżeli decydujemy się, żeby instalacja produkowała nam prąd tylko na dzisiejsze zużycie, to i tak ze względu na spadek sprawności modułów instalacji fotowoltaicznej, standardowo przyjmuje się, że instalacja PV w dniu montażu powinna zapewniać produkcję roczną 120% obecnego zużycia KW. Swoim Klientom daję pod rozwagę, czy tę granicę nie ustawić sobie na poziomie min. 130%.

2. MIEJSCE – dach, czy grunt? Dach, czy grunt przy wyborze miejsca położenia paneli PV, to przede wszystkim techniczne możliwości decydujące o ostatecznej decyzji ich umiejscowienia. Najważniejszym kryterium wyboru jest strona gwarantująca najwyższe nasłonecznienie. Taką stroną, jak wszyscy wiemy, jest strona południowa. Gwarantuje nam ona maksymalny uzysk energii. Ponadto na wybór najlepszego miejsca dla instalacji fotowoltaicznej ma również wpływ: miejsce zacienienie, możliwy kąt położenia paneli, sąsiedztwo w pobliżu paneli słonecznych, okres pracy instalacji w ciągu roku oraz szerokość geograficzna.

Instalacja fotowoltaiczna, aby miała maksymalny uzysk energii, powinna być też odpowiednio nachylona na stronę najlepiej południową. Jeśli warunki na to pozwalają, najlepszym kątem dla gruntu jest 20-35 stopni w zależności od położenia geograficznego na terytorium Polski. Kąt, pod jakim będzie zamontowana instalacja PV na dachu dla maksymalnego uzysku, wymaga czasem zastosowania dodatkowej konstrukcji, która zapewni pochylenie modułów fotowoltaicznych pod optymalnym kątem w granicach 30-35 stopni.

3. SPRZĘT – bardzo ważne jest, aby nasza fabryka produkująca prąd, składała się z niezawodnych komponentów oraz aby jej jakość była możliwie jak najwyższa. Niezawodność i jakość całej instalacji fotowoltaicznej ma wprost przełożenie na stabilność (25–35 lat użytkowania) i wysokość uzysku (po 25 latach), a także, ile KWp będzie nam produkowała nasza instalacja – na poziomie min. 80%.

Jakiego producenta paneli słonecznych wybrać?fotowoltaika4

W internacie można znaleźć wiele rankingów producentów paneli i inwerterów (falowników). Można swoją decyzję podjąć w oparciu o 2 lub 3 rankingi, ale moim zdaniem rozsądniejsze jest, aby producent, a co zatem firma montująca oferowała jak najdłuższą i największą gwarancję ich sprawności i serwisu. Ogólnie można powiedzieć, że panele słoneczne firm Longi, Canadian Solar, Ja Solar, Jinko, Risen oraz inwentery marki Growatt, Fronius, SolarEdge, czy Huawei różnią się oczywiście, ale nie są to zbyt duże różnice w jakości, wydajności czy niezawodności.

Ze swej strony proponuję wszystkim swoim Klientom, aby wybrali właśnie spośród tych marek sami – oczywiście podaję swoją sugestię, co do paneli i falownika uzasadniając to parametrami – danymi technicznymi tych urządzeń.

Czy tylko panele fotowoltaiczne (panele PV) i falowniki (inwertery) PV stanowią o najlepszej i najwydajniejszej instalacji fotowoltaicznej?

O falownikach i modułach mówią wszyscy doradcy fotowoltaiczni, ja natomiast zwracam uwagę moim Klientom na co najmniej jeszcze 5 rzeczy, które mają wpływ na sprawność fabryki, którą jest instalacja PV. Mianowicie są to:

  1. Złączki MC4 – jakość ich decyduje o mniejszych stratach w uzysku, a taki mogą zapewnić tylko oryginalne złącza tego samego typu dla całej instalacji. Ich cena jest trochę wyższa, ale za to moi Klienci przekonali się sami o ich wytrzymałości i bezpieczeństwie, co dodatkowo potwierdzają certyfikaty złączek MC4. Dobrze zaprojektowana i efektywna instalacja fotowoltaiczna, to jak najmniej połączeń, aby uniknąć strat w uzysku i aby możliwie w jak najwyższym stopniu ograniczyć ryzyko awarii dobrze funkcjonującego całego obwodu instalacji.
  2. Ograniczniki przepięć – dlaczego są niezbędnym elementem w instalacji fotowoltaicznej? Ograniczniki przepięć to bezpieczeństwo – ochrona całej naszej instalacji przed chwilowym nagłym wzrostem napięcia, którym najczęstszym powodem są wyładowania atmosferyczne. W całej instalacji powinny występować 3 ograniczniki przepięć (w żargonie monterów to przepięciówka). Minimalna ich ilość to dwa. Pierwszy ogranicznik jest montowany po stronie DC (prądu stałego, czyli płynącego prosto z paneli słonecznych do naszej instalacji). Drugi jest montowany przed inwerterem (falownikiem), trzeci jako zabezpieczenie za falownikiem, a przed rozdzielnicą z bezpiecznikami. Ogranicznik napięć jest podłączony do uziemienia. Najlepiej jest jednak, aby był on podłączony do już istniejącej dobrej instalacji odgromowej.
  3. Większa średnica przewodów – jakie to ma znaczenie dla fabryki produkującej prąd? Większy przekrój przewodów to mniejsze spadki napięcia oraz mniejsze straty w produkcji energii. Standardem jest, że firmy montują przewody w instalacjach fotowoltaicznych o średnicy 4 mm. Reprezentowana przez mnie firma natomiast montuje przewody o minimalnej średnicy 6 mm, w szczególności po stronie DC (prądu stałego). Aby zobrazować, jak jest to ważne, opiszę to na przykładzie. Każdy, kto choć raz doświadczył braku prądu w telefonie i przypadkiem zakupił ładowarkę niemarkową np. za 17 PLN, wie, że ich jakość i sprawność jest bardzo niska. Dlaczego? Ponieważ ładowarki tego typu zwykle są zrobione zgodnie z zasadą „minimum jakości, ale jakoś tam działa”. Ładowarką taką możemy też naładować nasz niezbędnik dzisiejszych czasów, pytanie tylko, ile zajmie to czasu i ile na to zużyjemy prądu?
  4. Większa jakość i długość śrub dwugwintowych – standardem, jaki stosuje firma montażowa, którą reprezentuję, jest to, że stosujemy śruby ze stali nierdzewnej o długości min. 300 mm zamiast 200 mm, które najczęściej używają inne firmy. Takie rozwiązanie pozwala w okresie letnim na większy o 4% uzysk energii i ma wpływ na ograniczenie uszkodzeń modułów.
  5. Audyt przed i po instalacji – po podpisaniu umowy na montaż paneli słonecznych, ale jeszcze przed przyjazdem ekipy montującej, nasza firma robi audyt przed montażowy. Bardzo szczegółowo już on określa zakres prac. Równie szczegółowy jest audyt powykonawczy. Takie standardy zrobienia 2 audytów gwarantują Klientom, że instalacja została wykonana zgodnie z obowiązującymi normami, w najlepszym miejscu i z zachowaniem wszystkich norm technicznych oraz bezpieczeństwa zarówno podczas prac montażowych, jak i na cały okres pracy instalacji fotowoltaicznej.

III. Gwarancja

Gwarancja na zamontowaną instalację fotowoltaiczną – jak zapewnić sobie eksploatację bez problemów nawet przez 25 lat?

IV. Jak zostać Prosumentem-producentem prądu?

Zadzwoń tel: 601 860 379 lub wypełnij poniższy formularz i umów się na rozmowę z doradcą fotowoltaicznym.

.

Formularz kontaktowy

Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych:

Wyrażona zgoda jest dobrowolna, ponadto przysługuje Pani/Panu prawo do odwołania zgody w dowolnym momencie i formie (np. email: ab@kredytna.info), a także do żądania usunięcia danych, ich przeniesienia, wglądu i aktualizacji.

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez All Kredyty Andrzej Bobrowski, w celu realizacji odpowiedzi na mój kontakt, w tym przesłania oferty usług lub innych informacji handlowych, jeżeli tego dotyczy moje zapytanie.

Zgadzam się:(*)
Nieprawidłowe dane

Imię i nazwisko(*)
Nieprawidłowe dane

E-mail(*)
Nieprawidłowe dane

Telefon(*)
Nieprawidłowe dane

Temat
Nieprawidłowe dane

Wiadomość(*)
Nieprawidłowe dane

Przepisz liczby(*)
Przepisz liczby ZMIEŃ LICZBY Nieprawidłowe dane

KONTAKT

ALL EKREDYTY
Ekspert kredytowy Andrzej Bobrowski
Doradztwo Finansowe – Kredyty
Ul.Pomorska 134/136 M 43
91-403 Łódź


Tel. kom. +48 601 860 370

Adres e-mail: andrzej.bobrowski@all-kredyty.pl

GODZINY PRACY

Poniedziałek 9:00 - 18:00
Wtorek 9:00 - 18:00
Środa 9:00 - 18:00
Czwartek 9:00 - 18:00
Piątek 9:00 - 18:00

SPECJALISTA KREDYTOWY

Kredyty hipoteczne, firmowe, gotówkowe, pożyczki gotówkowe, konsolidacyjne, kredyty hipoteczne walutowe.

MOJE USŁUGI SĄ BEZPŁATNE. NIE POBIERAM PROWIZJI OD KLIENTÓW.

NIP 725 164 23 08

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©. Specjalista kredytowy Andrzej Bobrowski
POLITYKA PRYWATNOŚCI